Menu
PředškolníVěk.cz

Zánět středního ucha u dětí. Co hrozí, když se neléčí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 5. 2019

Zánět středního ucha u dětí patří mezi častá onemocnění. Objevuje se zejména u dětí v mladším předškolním věku. Často je spojen s rýmou nebo jiným virovým zánětem horních cest dýchacích. Dokáže pořádně potrápit a neléčený může přinést i komplikace. Kdy ho zvládnete doma a kdy už vyrazit k lékaři?

Zánět středního ucha neboli otitida zavede rodiče s dětmi k lékaři častěji, než by si přáli. I výsledek výzkumu provedeného v pěti zemích EU ukázal, že na každých pět tisíc dětí připadá až 268 návštěv u lékaře s tímto problémem za rok. Zánět středního ucha zahrnuje zánětlivé infekce a dělí se na akutní či chronické záněty, opakované a záněty s výtokem.

Zánět středního ucha u dětí – kdy se nejvíce objevuje?

Není asi žádným překvapením, že největší výskyt otitid lékaři zaznamenávají s počátkem zimy. V té době se v hojné míře začínají objevovat různé viry, které oslabí imunitní systém a pneumokoky mají otevřenou cestu do těla. Zánět středouší se může objevit už v kojeneckém věku. V hojné míře jím trpí zejména předškolní a mladší děti. Náchylnější jsou na onemocnění chlapci než dívky.

Pravidelné lékařské prohlídky u dětí – kolik jich musí dítě absolvovat a v jakém věku?

Jak se zánět středouší projevuje?

Zánět středního ucha je komplikací probíhající vleklé rýmy. Infekce totiž pronikne sluchovou trubicí, která má za úkol zajistit dostatečnou ventilaci středního ucha. U malých dětí je široká, krátká a není ještě dosti vyvinuta. Ústí přímo do hltanu. Proto se infekce velice snadno dostane, kam nemá.

Na sliznici ve středouší vzniká zánět, hromadí se hlen či hnis, který tlačí na bubínek a rozpíná ho. Právě to vyvolává nepříjemnou bolest ucha u dětí. Ten pak propíchne lékař a hnis vyteče. Když se to k lékaři nestihne, praskne bubínek sám.

Příznaky zánětu:

  • bolest v uchu: nejčastější příznak. Není ovšem vždy, protože až 20 % dětí bolest nepociťuje,
  • výtok z ucha: ze středního ucha vytéká ven sekret, když praskne bubínek,
  • nedoslýchavost: častý příznak zánětu středního ucha,
  • otok a zarudnutí: u akutního zánětu spánkové kosti se objevují otoky hlavně za boltci
  • ochrnutí lícního nervu: při zánětu spánkové kosti se může objevit omezená hybnost na polovině obličeje.

Jak se zbavit vší u dětí? Jsou čím dál více odolnější

Proč onemocnění vzniká?

Samotný vznik zánětu určuje víc vlivů. K těm nejčastějším patří již zmíněná infekce. Původcem bývá bakterie pneumokoku, Streptococcus pneumoniae. Více náchylné jsou malé děti. Také předčasný porod, nízká porodní hmotnost, rozštěp patra, špatné smrkání, chladné počasí, nekojení, pasivní kouření či používání dudlíku může mít určitý vliv.

Vznik otitid ovlivňuje i porucha funkce sluchové trubice, stav imunity, alergie a úroveň hygieny. Asi nejvýznamnějším faktorem je nezralost a porucha funkce sluchové trubice.

Zánět středního ucha

Kdo diagnostikuje onemocnění?

Zánět středního ucha u dětí diagnostikuje lékař prostřednictvím ORL vyšetření. Musí prohlédnout bubínek, zevní zvukovod, boltce a jeho okolí. Takovému vyšetření se říká otoskopie. V počátcích zánětů dochází ke vpáčení bubínku, protože ve středoušní dutině vzniká negativní tlak. Jakmile se vytvoří zánět, bubínek se vyklene.

Zánět středního ucha – kdy na pohotovost?

Někdy mají záněty tendenci přicházet znovu a znovu, a dokonce mohou být příčinou i poruchy sluchu v budoucnosti. Proto vždy raději včas vyhledejte lékaře a nečekejte, že se situace vyřeší sama. Protržení bubínku lékařem se obejde prakticky bez jizvy na něm. Když ale sám praskne, zůstává jizva vždy.

Když je na bubínku takových jizev víc, může to v pozdějším věku vést k jeho špatné funkci a poruše sluchu. V některých případech se nezhojí jizva po samovolném prasknutí bubínku úplně, a to vede k chronickému zánětů a různým komplikacím.

Jak léčit zánět středního ucha u dětí doma?

Použít můžete speciální kapky do uší. Dbejte na dostatečné vyčištění nosu s pomocí nosních kapek, odsávačky nebo hlídejte dítě, aby se skutečně pořádně vysmrkalo. Pokud má dítě teplotu, můžete mu dát na to lék. Ten i uleví od bolesti. Jestli ovšem příznaky nemizí a situace se naopak zhoršuje, vyhledejte raději lékaře, který vám poradí, co dál.

Nedostatek vitamínu D u dětí: jak se projevuje jeho nedostatek a jak ho doplnit?

Průběh léčby

Lékař vám může předepsat antibiotika, která se využívají hlavně proti bakteriím a podávají se obvykle po dobu sedmi až deseti dnů. Dále jsou vhodné léky proti bolesti a teplotě, kapky do nosu. Další možností je uvolnění nahromaděného hnisu ze středoušní dutiny chirurgicky. Dítěti se okamžitě výrazně uleví a zánět se rychleji hojí.

Zánět středního ucha jak dlouho doma?

Dítě nechte po zánětu středouší důkladně vyléčit a zbytečně se nesnažte ho předčasně vracet do školy či školky. Určitě vynechte koupání nebo potápění. Podle lékařů je ideální doba asi tři týdny. V případě opakovaných zánětů se o vhodnosti plavání poraďte raději s lékařem. Možná pro vaše dítě tato aktivita nebude vhodná.

Zánět středního ucha nakažlivost

Samotná otitida není nakažlivá, ale bakterie pneumokoku, Streptococcus pneumoniae, už ano. To ale neznamená, že když se jí nakazíte, budete mít vy nebo vaše dítě automaticky také zánět v uchu. Můžete dostat třeba jen kašel.

Existuje prevence?

Tak jako všude i zde pomáhá především kvalitní strava s dostatkem vitamínů, která podporuje obranyschopnost organismu. V chladném období by měly být děti správně oblečeny a nosit čepici a šálu. V místnostech nepřetápějte. Naopak hodně větrejte a vzduch zvlhčujte. Proti některým pneumokokům existuje v současné době také očkování.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zánět středního ucha u dětí. Co hrozí, když se neléčí?