Menu
PředškolníVěk.cz
Děti a sport

Když děti bolí záda. Co s tím?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 11. 2019

„Maminko, hrozně mě bolí záda.“ Tuto větu v posledních letech slyší čím dál více rodičů od svých dětí. Může za to radikální úbytek pohybu a zároveň i více času stráveném v sedě. Vyhněte se takovým potížím i u svých dětí a vyžeňte je z gauče, křesla nebo postele. Jaké aktivity patří mezi ideální?

Až 75 procent dětí dnes trápí bolesti zad. Jejich páteř se vyvíjí až do 18 let. Všechny potíže se zády se ale přenáší až do dospělosti, proto je velmi důležité nepodceňovat prevenci. Největším strašákem je krční páteř

Dlouhé sezení škodí

Děti sedí dlouho ve škole, často i ve školce a mnoho hodin stráví sezením i ve svém volném čase. Sledují televizi, tablet, mobil. Je to takový novodobý nešvár a zatím to bohužel úplně nevypadá, že by se něco mělo změnit. Děti se méně pohybují, trpí nadváhou až obezitou a bolí je záda. Pokud už děti musí delší dobu sedět, měly by k tomu používat velký míč, který je nestabilní a díky tomu nutí zapojovat svaly břicha i v sedu. Při delším sezení by děti měly mít vždy pár minut na proběhnutí a protažení celého těla.

Vadí i příliš náročný sport

Příliš náročný sport je také velký extrém, který může malému dítěti spíše škodit než prospívat. Velmi rizikové sporty v tomto ohledu jsou ty s jednostrannou zátěží (hokej, florbal, fotbal, tenis a podobné).

Nevhodné nošení aktovek

Velkým problémem jsou i přetížené školní aktovky. Mnozí učitelé chtějí, aby děti nosily do jejich hodin úplně všechny učebnice, sešity a další pomůcky. Když k tomu přidáme ještě i pár dalších věcí navíc, snadno pak batoh překročí normu hmotnosti 15 procent váhy dítěte. Některé děti nosí tašku jen na jednom rameni a následky na sebe pak nenechají čekat. Objevují se skoliózy páteře, přetížené a zkrácené svaly. Děti bolí ramena, šíje.

Špatný sed

Děti nesedí dobře. Správný sed v lavici či doma u stolu by měl vypadat tak, že dítě má nohy rozkročené na šířku ramen, chodidla rovnoběžně a klouby v pravém úhlu. Ramena mají být uvolněná, dolů a do stran. Záda musí být napřímená.

Cviky na protažení a uvolnění

Menší děti v předškolním věku by měly docházet alespoň dvakrát týdně na nějakou sportovní aktivitu. To je vhodné doplnit ještě alespoň plaváním, chůzí nebo jízdou na kole. Starší děti už potřebují sportování častěji a zápasy o víkendech. Velmi důležité je pravidelné protahování. To dokáže vyvážit možnou jednostrannost zátěže.

Děti by si měly protahovací cvičení zautomatizovat, aby se protáhly třeba ve chvíli, kdy sedí delší dobu u stolu. Mezi důležité cviky patří protažení krční páteře klasickým kroužením na obě strany, narovnávání zad, kroužení rameny, dřepy, předklon apod.

Doporučení WHO

Podle WHO by děti mladší čtyř let měly sedět maximálně hodinu denně. Od roku až do čtyř let by měly trávit alespoň tři hodiny denně pohybem.

Na bolest zad u dětí pomáhá i Dornova metoda

Bolest zad u dětí může pomoci napravit i terapeut Dornovy metody. Prohlédne dítě a doporučí cviky, které dovedou srovnat klouby a obratle. Jedná se o jednoduchou manuální terapii, která je založena na jemném a přesném navrácení obratlů páteře a jakéhokoli kloubního spojení. Kvalifikovaný terapeut působí na určité místo ve spolupráci s dítětem. Metoda je nenásilná a nebolestivá.

Ohodnoťte tento článek:
5

Právě čtete

Když děti bolí záda. Co s tím?